جهل مقدس!

جهل مقدس، جهلی است که بعد قدسی دارد. در چنین جهلی ، شخصی جاهل در جهل خود میسوزد ولی برای خدا می سوزد، گرسنگی، فقر، فلاکت و بیماری، جنگ و دشمنی، جنایت، آدمکشی، ایذا و آزار به همنوع همه را به قصد قربت تحمل می کند و جالب این است که از هرگونه روشنگری هم می‌هراسد، آن هم برای خدا.

حال شما از یکی از همین آخوندهای مخلص و سینه چاک بخواهید که در اجتماعات ظاهر شود و ضریح زیارتگاه ها را ببوسد . هرگز دیده اید که روحانی در زمان محرم و عزاداری ها محکم بر سر و سینه خود بکوبد؟

اینها برای عموم است که بتوانند به راحتی برناآگاهی مردم غالب شوند و حکمرانی کنند. به ناچار می بایستی اموری را مقدس جلوه دهند تا از ورود به مباحث عقلی هم حذر کنند، مبادا دیگران جرأت کنند و آن اعتقادات مقدس را به چالش بکشند.

درحالی که قم مرکز شیوع ویروس کرونا در ایران بوده که تاکنون طبق آمار رسمی به مرگ بیش از ۱۸۰۰ نفر در سرتاسر کشور منجر شده است.

طی هفته‌های اخیر اعتراض‌های زیادی نسبت به عدم قرنطینه قم شد، اما مقام‌های مذهبی این شهر از جمله محمد سعیدی، امام جمعه و تولیت «آرامگاه معصومه»، با قرنطینه شدن یا هرگونه اعمال محدودیتی برای این شهر مخالفت می‌کردند.

آقای سعیدی روز هفتم اسفند گفت که حرم معصومه در قم را «دارالشفا می‌دانیم، باید اینجا باز باشد و مردم باید با قوت بیایند».

عبدالکریم سروش در یادداشت خود می نویسد: «اینکه چرا قم قرنطینه نشد، بدیهی است که در آنجا زور روحانیان و مداحان بر سیاستمداران و بر مسئولان بهداشت کشور چربید و متاسفانه اینان نتوانستند قم را از چنگال اداره و تدبیر آنها بیرون بکشند».

این ها را خود سیستم تربیت کرده که خودشان نیز در کنترل مداحان عاجز شده اند.

دارالشفا بودن قم و مقابله با کرونا محل شک قرار گرفت و ویروس کرونا به درهای بهشت رسید و نه تنها یقه روحانیون بی اعتقاد بلکه جانشان را هم گرفت.

مجتبی ناظری

Print Friendly, PDF & Email