روحانیت باید خودش را اصلاح کند

آیةالله امجد :

امام فرمود: « روحانیت باید خودش را اصلاح کند»

کسانی که مردم را نادان می‌دانند خودشان نادان هستند.

قطعا امام زمان(عج) از این اوضاع راضی نیست.

منبر باید به مردم بصیرت دهد ولی وقتی منبر آلوده به دنیا شد، این حرف زدن مضر است. کسانی که مردم را نادان می‌دانند خودشان نادان هستند. بعضی وقت‌ها به خاطر منافع و مصالح چیزی نمی‌گویند ولی می‌فهمند.

اهل بیت(ع) قرآن ناطق هستند. ما باید شکرگزاری کنیم که نعمت قرآن و اهل بیت برای ما هست و شکرانه آن این است که از خدا بخواهیم با اینها آشنا شویم.

حیف است آدم در حوزه علمیه باشد و عرفان و فلسفه خوب بلد باشد ولی معرفت نداشته باشد.

من از سیاست بدم می‌آید؛ علتش این است که «زین خلایق برکنار باید بود». پیش از انقلاب امام به آیت الله صدوقی فرمودند «روحانیت باید خودش را اصلاح کند». مدرسه فیضیه که علمای بزرگ دارای درجه‌های عالی اجتهاد تحصیل کرده‌اند که حتی یک نفر از آنها الآن در حوزه نیست. آنها آدم‌ها را هدایت می‌کردند؛ کسی با برهان ستیزی هدایت نمی‌شود. وقتی که تزکیه و تهذیب نباشد خطرناک است.

منبر باید به مردم بصیرت دهد ولی وقتی منبر آلوده به دنیا شد، این حرف زدن مضر است. کسانی که مردم را نادان می‌دانند خودشان نادان هستند. بعضی وقت‌ها به خاطر منافع و مصالح چیزی نمی گویند ولی می فهمند.

قطعا امام زمان(عج) از این اوضاع راضی نیست. امام زمان(عج) به چاپلوسی، تهمت و آبرو ریزی راضی نیست. امام رضا(ع) می فرماید اگر به همدیگر تهمت بزنید من شما را نفرین می کنم.

عرفان و فلسفه خوب است ولی به شرطی که مهذّب باشد. بر اساس آیه قرآن اگر مردم با هم خوب باشند رستگار می شوند. فریب شیطان و خواسته های نفسانی نمی گذارد ما رستگار شویم.

جامعه ای که نقد نداشته باشد عاطل و باطل است.

هرچه انسان مقامش بالاتر می رود مسئولیتش بیشتر می شود.

برگرفته از کانال تلگرامی آیت الله محمود امجد

Print Friendly, PDF & Email