روحانیت و مرجعیت شیعه هرگز نخواهد توانست این ننگ را از پیشانی تاریخی خود پاک کند

من قصد داوری در مورد کارنامه مرحوم روح‌الله زم را ندارم اما همینقدر کلی بگویم که صورت‌بندی اجمالی افکار و اعمال او (در تفصیل بر سر مصادیق و مفاهیم می‌توان مناقشه‌ها کرد) از مجموعه روایات حق‌طلبی و انتقام مظلوم در سیره و سنت شیعی و حتی موارد تاریخی برخی صحابه خارج نیست. اگر آن روایات و سیره را بشود دور انداخت، کارنامه زم را هم می‌شود دور انداخت!
اما:
روحانیت و مرجعیت شیعه هرگز نخواهد توانست این ننگ را از پیشانی تاریخی خود پاک کند که برابر متون همین فقه و با اشراف یا سکوت همین فقها، نظامی قضایی درست کرد که برای اجرای “عدالتی ظلم‌پایه” (نمونه‌ها باندازه تاریخ نظام مقدس است) و بجای پایبندی به شرافت قانون و حرمت قضا، با دروغ و نیرنگ ادعای اجرای عدالت قضایی کرد.

روح‌الله زم، جوان، آرزومند، عجول و بنابراین خوش‌باور و صادق بود اما مویی از شرافت و غیرت او به کاهنان فاسد معبد قدرت و دنباله‌های مست و آلوده آنان می‌ارزید. او اگر شرافت حق‌طلبی و غیرت دفاع از مظلوم نداشت امروز مسلم مقبول این دستگاه فاسد و بنابراین در راس یک هولدینگ تجاری و محتلم به رویای آشفته “تمدن اسلامی” بود.

اگر خردلی برای روحانیت حاکم امروز حیا و انصاف مانده باشد همین روایت رسول گرامی اسلام برایش کافی است و اگر در خانه کس است، یک حرف او بس است که مرز روشنی میان عالم عامل و فاسد جبار کشید:

قال رسول‌الله ص: سيأتی زمان علی‌الناس يفرون من‌العلماء كما يفرالغنم عن‌الذئب، فإذا كان كذلك ابتلاهم‌الله تعالى بثلاثة أشياء:
الأول: يرفع البركة من أموالهم
والثانی: سلط‌الله عليهم سلطانا جائرا
والثالث: يخرجون من الدنيا بلا إيمان !

زمانی می‌رسد که مردم از علمای خویش چنان بگریزند که گوسفندان از گرگ، و اگر چنین شد خداوند آنان را مبتلای سه بلا می‌کند:
۱. برکت از مال آنان خواهد رفت. ۲. سلطان جائری بر انان مسلط خواهد شد و ۳. بی‌ایمان از این دنیا رحلت خواهند کرد.

برگرفته از فیسبوک رضا بهشتی معز

Print Friendly, PDF & Email