محکمات و متشابهات

محمد امجد :

آيةالله امجد:
ما که محل‌ای از إعراب نداریم!

امشب با این مردخدا !مکالمه تلفنی داشتم از رم به قم
فرمودند :
“چه خبر؟” قدری از اخبار قم و رم برایشان نقل کردم و پرسیدم راستی در این همایش اخیر حوزه احدی از مشایخ و اکابر حوزه از شما هم دعوتی به عمل آورد؟
فرمودند: “ما که محلی از اعراب نداریم الحمدلله”
عرض شد: صحبت‌های حضرت آقای جوادی آملی را شنیدید؟ نشنیده‌بودند ولی برایشان توضیح دادم که ایشان فرموده‌اند: “حوزه نه بازیگر است و نه بازی می‌خورد!” همراه با خنده فرمودند:
این که خلاف واضحات است*
باید گفت : “به بازی‌اش می‌گیرند و توی بازی خیلی بازی‌ها هم خواهد خورد!” عرض کردم ، هم‌چنین افاضه فرموده‌اند: “مرجعیت محكمات است و بقیه متشابهات و باید متشابهات به محکمات رجوع کنند.
از این مرد خدا در روز رحلت مرحوم آیةالله بهجت قدس سره در حرم حضرت معصومه سلام الله عليها شنیده بودم که فریاد زد: مرجعیت تمام شد! معنویت مرد! و باز از ایشان شنیده بودم: “لازمه‌ی مرجعیت معنویت است وگرنه مرجعیت بدون معنویت خطرناك است”
از این‌جهت این نقل قول از جناب آقای جوادی آملی سلمه الله تعالى را خدمت ایشان نقل کردم و ایشان با تأسف اشاره به
قصه‌ای کرد که مربوط به یکی از مراجع فعلی است و به طنز فرمودند: “خب این مگه محکمات نیست؟!” امروز دیگر نه اصالة الوجود مطرح است نه اصالة الماهية ! اصالة الاسكناس مطرح است!
واما آن قصه که ایشان از بنده خواست نام از آن مرجع نبرم و بنده هم اطاعت امر کردم. یکی از مسئولان عالی‌رتبه فرهنگی برای ایشان نقل کرد که ما در زمانی که در فلان کشور بودیم از این مرجع دعوت
کردیم بیاید به کشور محل مأموریت و ایشان هم پذیرفت البته به شرط همراهی خیل عظیمی از فك و فامیل و درست در لحظه‌ی سوار شدن به هواپیما تماس گرفتند و گفتند تا اول صدمیلیون تومان (نزديك دودهه پیش) به حساب من واریز نکنید از پلکان هواپیما بالا نمی‌روم….. و این مرد خدا در اینجا خنده‌ای کرد و گفت : البته این از محكمات است! امروز محکمات‌ای همپایه پول نداریم.
*خلاف واضحات: ایشان از قول مرحوم آقای بهجت اهل معنی نقل می‌کردند که به یکی از اکابر حوزه (باز فرمودند بنده نام نبرم و اطاعت امر شد) می‌فرمودند: “بناست واضحات را نفهمیم؟!” و هم‌چنین از قول آقای بهجت از ایشان بارها این دو مطلب را شنیده‌ام: “خدا نکند چشم‌هایمان را ببندیم و منکر روز روشن شویم!” “خدا نکند کور واضحات شویم!” گمان کنم با این حاشیه معنای سخن فوق الذکر ایشان معلوم شده باشد:
“این که خلاف واضحات است!”
و امیدوارم يك طلبه‌‌ی حُر در قم پیدا شود و این گفتگوی تلفنی با این مرد خدا را به سمع و نظر مبارك حضرت آيةالله جوادی حفظه الله تعالی برساند ؛ رجاء واثق دارم قطعاً از شنیدن كلمات و شطحیات این قلندر بی اعتنا به اقبال و ادبار دنیا استقبال می‌کنند.
@moralsociety

Print Friendly, PDF & Email