کلامی از آیت‌الله امجد دربارهٔ معنای مسلمانی

اسلام چیز دیگری است و ما چیزی دیگریم. ما اصلا رنگ اسلام نداریم. البته این “ما” که می‌گویم قیاس به نفس می‌کنم. این تکبر، این عُجب، این غرور،اینها مربوط به اسلام است؟! ما باید اسلام را معرفی کنیم و خودمان را تبرئه کنیم ، بگوییم ما مسلمان نیستیم. البته بله ما می‌ گوییم: “أشهد أن لا اله الا الله و أشهد أنّ محمدا رسول الله و أشهد أنّ علیا ولیّ الله”، از نظر تئوری و فکری مسلمانیم ولی از نظر عملی نه، این‌طور نیست.

“مَن أصبح ولم یهتم بأمورالمسلمین،فلیس بمسلم”؛مسلمان نیست کسی که به فکر مسلمان نباشد. یعنی کسی که قدرتی پیدا کرد، تلفنی، نویسندگی،گویندگی،پول و…صبح که بیدار شد ازخواب”مَن أصبح”، إصباح؛ چیز جدیدی پیدا کرد ، به قدرت و امکاناتی رسیده ، یا نه اصلا هیچ قدرتی هم ندارد، نیّتش باید این باشد که نگذارد فقیری روی زمین بماند. [این دعا که]”اللهم أغْنِ کُلَّ فقیر”یعنی چه؟یعنی من بایدنیّتم این باشدکه یک فقیر نگذارم بماند.مسلمانی که بیدار میشود ازصبح تا شب و در فکر حقّه‌ بازی است، مسلمان است؟!

مسلمان، سیاست دارد نه این که سیاسی‌ کار باشد. سیاسی‌کار، ساعت را تماشا می‌کند. [با خودش می‌گوید] این ساعت به تو سلام کنم یا نکنم؟ این ساعت به تو توهین کنم یا نکنم؟ این سیاسی‌ کار است. اما سیاست این است که انسان، تدبیر کند. در فکر مسلمانان باشد. کسی که در فکر مسلمان نیست،مسلمان نیست.[لااقل] فکرش این باشد. اگر آدم نیت بکند که واقعا اگر داشت کمک می کرد،قهرا جزو آنهاست[که این کارها را می‌کنند. اینکه می‌گوییم] “یا لیتنا کنّا معک” واقعا اگر در عاشورا بودیم، حاضر بودیم جانمان را فدا کنیم، بله جزو آن‌هاییم. ولی بعضی‌ ها جانشان پول است.لا اله الا پول!آنوقت دم مرگ هم انسان هرچه هست، با آن است.به ظواهر که نیست.اگر ظواهرباشد اما باطن نباشد،فسادش بیشتر است.

بزرگ‌ ترین جنایت این است که آدم ، مردم را گمراه کند . فکر روشن مردم را بگیرد، تاریک کند. بهترین خدمت، روشنگری است. “مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعا إِلَى اللَّهِ”؛ دعوت به خدا…نه دعوت به شخص، نه دعوت به خودش،بلکه دعوت به حق؛چون غیر ازحق‌پرستها همه عاطل و باطل‌اند [واین پیام سورهٔ عصر است.]

پ.ن: امام صادق (ع) می فرماید:”من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین فلیس منهم ومن سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم: هرکس صبح کند بدون آن که قصدش رسیدگی به امور مسلمانان باشد،از مسلمانان نیست و هرکس صدای مردی (یعنی: هر انسانی) را بشنود که مسلمانان را به یاری میطلبد و به یاری او نشتابد، مسلمان نیست”[اصول کافی، ج‌۲، ص۱۶۳] (ویکی فقه، اخلاق اقتصادی).با توجه به اینکه بخش دوم حدیث عبارت “سمع رجلا ینادی یا للمسلمین” آمده است، پر واصح است که وظیفه هرمسلمانی رسیدگی به امور هر انسانی با هر عقیده ای است؛ و نه فقط مسلمین.

Print Friendly, PDF & Email