از انفجار حزب جمهوری تا نقشه برای ترور بهشتی

فرشاد مومنی

بهرام آرام یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق دستنوشته‌هایی دارد که نشان می‌دهد منافقین از سال ۵۴ نقشه ترور شهید بهشتی را داشته‌اند.

من با اینکه خودم در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی بودم و با بسیاری از استادان ممتاز علوم سیاسی آشنایی داشته و دارم تا به امروز در ایران به کسی برنخوردم که به اندازه شهید بهشتی در مورد انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب اکتبر و مشروطیت آن احاطه تحلیلی ایشان را داشته باشد.

من می‌خواهم این ادعا را بکنم که از نظر من بحران در جمهوری اسلامی از هر زاویه‌ای که نگاه کنید، به دلیل عدول از برنامه شهید بهشتی است. من توصیه می‌کنم که حتما کتاب “بازگشت از بهشتی، بازگشت به بهشتی” آقای سروش محلاتی را مطالعه کنید، از نظر من این یکی از آثار منحصر به فردی است که در چهل سال گذشته در صورت بندی اینکه چرا جمهوری اسلامی اینقدر با گرفتاری مواجه شده است را ارائه کرده است. این کتاب بدون استننا منشاء‌های اصلی این اتفاق را از نظر اندیشه‌ای به این نسبت می‌دهد که از آنچه بهشتی طراحی کرده بود، عدول کرده‌ایم. این یک اثر خارق العاده است و من نظیرش را ندیده‌ام و به خاطر این کتاب آقای سروش محلاتی را دعا می‌کنم.

خبرآنلاین:فرشاد مومنی را همه در کسوت استاد دانشگاه و اقتصاددان می‌شناسند، اما او از اولین های حلقه اعضای حزب جمهوری اسلامی بوده است و مسئولیت یکی از کمیته حزب را برعهده داشته است. بنای ما گفتگو درباره آن روز انفجار دفتر حزب بود، اما علاقه او به شخصیت و اندیشه‌های آیت الله بهشتی، مسیر گفتگو را خیلی زود تغییر داد.عضو حزب جمهوری اسلامی که در روز انفجار حزب به دلیل سردرد شدید به خانه رفته بود می‌گوید: کلاهی ۴۰ دقیقه روی من وقت گذاشت و گفت با وجود اینکه حالت اینقدر خراب است، جلسه امشب آنقدر مهم و جذاب هست که اگر نیایید خیلی نکات را از دست می‌دهید.

مشروح گفت‌وگوی خبرآنلاین با فرشاد مومنی را اینجا بخوانید.

برگرفته از کانال تلگرام محمد سروش محلاتی

Print Friendly, PDF & Email