روایت ماجرای مک فارلین به روایت محسن کنگرلو

روایتی از ماجرای مک فارلین که محسن کنگرلو خواست بعد از مرگش منتشر شود.

محسن کنگرلو، هماهنگ کننده مذاکرات محرمانه تهران و واشنگتن در زمان جنگ، در گفتگویی تصویری به بیان روایت های خود از “ماجرای مک فارلین” پرداخته که در مواردی با روایت های قبلی مسئولان حکومتی تفاوت دارد. به گفته مصاحبه کننده، حسین دهباشی، کنگرلو از او خواسته بود مصاحبه پس از مرگش منتشر شود.

آقای کنگرلو از جمله این روایت هاشمی رفسنجانی و برخی فرماندهان سپاه را که آمریکایی ها در جریان معامله دو کشور موشک های معیوب به تهران فرستاده بودند، نادرست دانسته. کنگرلو همچنین با تاکید بر اطلاع آیت الله خمینی، سپاه پاسداران و سران سه قوه از معامله محرمانه با آمریکایی ها، سپاه را طرف اصلی این معامله دانسته و از سوی دیگر، حسن روحانی را متهم کرده که با جلوگیری از پرداخت بخشی از پول تسلیحات آمریکایی، باعث به هم خوردن روابط طرفین شده است.

کنگرلو مدعی است در جریان مذاکره با اولیور نورث در آلمان، ارتباطی تلفنی میان رئیس جمهور وقت آمریکا و هتل محل برگزاری مذاکرات برقرار شده و پیامی از رونالد ریگان را برای او ترجمه می کنند که ظاهرا حکایت داشته: “ما هیچ مشکلی با خمینی نداریم. با خمینی ما راحت می توانیم کار کنیم. برای اینکه مرد است و هرچه می گوید انجام می دهد… ما هم مثل او هستیم. اگر حرف بزنیم، حرفمان را انجام می دهیم.” هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات ۶۴ خود در مورد مذاکرات پنهانی با آمریکایی ها نوشته: “عصر آقای کنگرلو، مشاور نخست وزیر، آمد و راجع به آوردن موشک تاو توسط قربانی‌فر و آوردن پیام از بوش و معاون رئیس جمهور آمریکا گزارش داد.” مشخص نیست منظور مصاحبه اخیر کنگرلو از پیام رئیس جمهور وقت آمریکا، همان پیام مورد اشاره در خاطرات هاشمی است یا اینکه از پیام جداگانه ای سخن می گوید.

او مسئولان سپاه را متهم می کند که تلاش کرده اند او را “دور بزنند” و کار ارتباط با امریکایی ها را ” کلا از دست او بگیرند”. مطابق اظهارات او: “وردی نژاد و وحیدی گفتند که ما سپاهیم، ما باید این را به عهده بگیریم… من به شما گفتم بیایید برای اینکه کار خراب نشود این را وارد سیستم سپاه نکنید. این کاری است که به کلی سری است.” کنگرلو در عین حال می گوید او و احمد وحیدی –اولین فرمانده سپاه قدس- با دو ساعت و نیم تاخیر برای استقبال از مک فارلین و همراهانش به فرودگاه می روند: “ما باید ۸ آنجا می بودیم تازه ۱۰ و نیم از خواب بیدار شدیم.”

به عقیده محسن کنگرلو، محسن رضایی و حسن روحانی رابطه خوبی با او نداشتند و در حذف او از ادامه مذاکرات همکاری کردند: “آقای روحانی به آقای هاشمی گفت اینها [سپاهی ها] با کنگرلو دعوایشان است. می گویند ما سپاهیم، کنگرلو کجاست [چه کاره است] اینجا.” او چنین روایت می کند که: “من اینجا با حسن روحانی برخورد داشتم، شدید… که آخر برای چه [پول موشک ها] را نمی دهی؟ کار خراب می شود.” کنگرلو می افزاید: “ما لَبِ لبِ لبِ قضایا بودیم که [آمریکایی ها] داشتند همه چیزهایی که می خواستیم را بدهند.”

البته اظهارات کنگرلو، متفاوت با روایت مصاحبه ۱۳۸۲ هاشمی رفسنجانی با کیهان از دلیل پرداخت نشدن پول یک محموله سلاح آمریکایی است که گفته بود: “بعد اینکه مک فارلین آمد و رفت و نقصی در کار افتاد و معلوم شد که گران حساب کرده اند، ۶ میلیون دلار را به آنها ندادند که تفاوت قیمت واقعی و ادعایی آنها بود.” محسن کنگرلو می گوید آمریکایی ها گران حساب نکرده بودند و مدعی است پس از انتشار روایت هاشمی نزد او رفته و اشتباه بودن روایتش را توضیح داده و جواب شنیده که “من نمی دانستم”. او می افزاید آقای رفسنجانی در گفتگوی دیگری اظهار داشته که “من نمی دانستم ما بدهکاریم”. کنگرلو در ادامه اساسا به هم خوردن خرید اسلحه از آمریکا بر سر یک اختلاف حساب ۶ میلیون دلاری را غیرقابل دفاع می داند.

آقای کنگرلو به این سوال که آیا بدون وارد کردن قطعات سیستم موشکی هاوک از آمریکا پیروزی در عملیات والفجر ۸ وجود داشت، پاسخ منفی می دهد. کنگرلو در سال ۹۳ هم در گفتگویی گفته بود: “علاوه بر موشکهای تاو، ۱۱۰ هزار قطعه شامل حدود ۱۰۰ نوع قطعه و مدل قطعه هاوک را ما وارد ایران کردیم. همین موشکهای هاوک باعث پیروزی ما در عملیات فاو شد… هفتاد مورد پرواز جنگنده‌های عراقی را زدیم.” هرچند روایت او در مورد تعداد قطعات وارد شده به ایران، اغراق شده به نظر می رسید. والفجر ۸، در اواخر بهمن ۱۳۶۴ شروع شد و در ششم اسفند به تصرف شبه جزیره فاو و بزگترین پیروزی ایران پس از آزادسازی خرمشهر انجامید.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

Print Friendly, PDF & Email