طلبه‌ها پاک می‌آیند نجف و نجس برمی‌گردند! (۲)

نقل قول مرحوم آقاسید محمود شاهرودی بزرگ (قدس‌سره الشريف)
توسط فقيه وارسته و صائنا لنفسه حضرت آیةالله‌العظمی جناتی (سلام‌الله‌علیه)
و حالا يك خاطره از حضرت محمود امجد که همیشه عاشق طهارت نفس و فروتنی و بی‌هوائی این عالم ربانی گوشه‌گیر بوده و هست:
حضرت محمود امجد در زمانی که عبدخدا محمد تقی‌ بهجت فومنی در قید حیات بود؛ جز بهجت را در عالم اسلام افقه و اعلم و اورع نمی‌دانست! در قله معنویت و صیانت نفس!؛ با این وجود هرگاه خانواده متشرع و متدینی سراغ محمود امجد می‌آمد که برای تقلید فرزندان‌اش به کدام بزرگ رجوع کند؛ می‌فرمود: اگر بدنبال افقه فقها هستید حضرت آقای بهجت ولی اگر دنبال فقیه آشنا به زمان و مکان و «فقیه عصرو زمانه»اید؟ حضرت آیةالله جناتی! ملاحظه فرمودید؟ این معرفی توسط کسی است که حضرت بهجت را در قله فقاهت و معنویت می‌بیند ولی ، حاضر نیست زندگی جوان مسلمان معاصر را با تقلید از مرحوم بهجت به عسر و حرج اندازد!
اینجا، انسان متوجه می‌شود که چرا پروانه کسب فروشان می‌توانند تابلو ئی را فروکشند و تابلوئی دیگر را برکشند؟!چنانچه قید تابلو را بزنی، دیوجانس وار می‌توانی به اسکندرفاتح بگوئی: سایه ات را کم کن! دارم حمام آفتاب می‌گیرم! «خشت زیر سر و برتارك هفت اختر پای!»
پ.ن: بالاخره بازار ، محتاج نرخ گذار و صادر کننده پروانه کسب است! بازارصرافی هم هكذا! وگر نه، چنان‌چه پروانه شوی و عاشق نور (حقیقت و طهارت و آخرت) ؛ پروانه را چه حاجت ، پروانه ورود؟!

Print Friendly, PDF & Email