مُردم اندر حسرت فهم درست!

این مجنون در حال انتحارسیاسی، اجتماعی، تنها رسانه‌اش در روشنگری و تنویر افکار، همین بازارمسگرهای نت است و بس! لابد می‌دانید که در بازارمسگرها ، صدا به صدا نمی‌رسد! چه لاف و گزاف و چه اصوات مفرح! معده و روده حال نباید مجنون بود و در این بازار دست به انتحار زد؟! در اینور دنیا ، هر روزنامه نگار یا فعال سیاسی ، اجتماعی چنانچه بخواهد دست به انتحار بزند تمام رسانه‌های عالم دست به دست می‌دهند تا پیام اش را منتقل کنند و همین پیامرسانی موجب حیات مجدد و شاداب فرد انتحاری می‌شود! ولی در بازار مسگرها، آنهم در ممالك محروسه؛ که هم پوفیوزیسیون ( =هیئت حاکمه‌)اش جاهل مرکب است و هم وزوزسیون ! واقعا دست به انتحار زدن جنون نیست؟! اگر جنون نیست پس چیست؟!

در همین بازار مسگرها دلم خوش است به چند مخاطب فرهیخته ( که واحد كالالْف‌اند و یکی از آنان به از صدهزار سیاهی لشگر!) ولی دوستان نادیده‌ای هم دارم که از ظن خود شد یارمن/ وز درون من نجست اسرار من! «یکی ناراحت است چرا مطلبی از سروش نقل کرده‌ام که به جلال الدين محمد بلخی گفته است مولانا! حال آنکه « الله مولینا على؟!» و آن دگر ناراحت است که چرا همانند رهبر فعلی کشور گفته‌ام جناب عائشه؟! و آن دگر ناراحت است چرا از مرحوم موسوی اردبیلی به نیکی یاد کرده‌ام ؛ حال آنکه در زمان ریاست وی بر قوه قضائیه هزاران جوان بیگناه اعدام دسته جمعی شده‌اند و… و…و….» اگرغيورانسانی در این زمان از این فرهنگ زمانه دقمرگ شود بر او حرجی نیست! «إنما أشكوا بثي وحزني الى الله » « و الی الله المشتکی»


پ.ن:
محضر یکی از دوستان فرهیخته‌ام وقتی این نقل قول از مرحوم ابراهیم یزدی را بازگو کردم ؛ بلافاصله اظهار داشت: «اینبار اگر شورشی رخ دهد ( انقلاب) و همین نظام جاهل و فاسد فعلی را براندازد ؛ پیروزی جنون بر ظلم خواهد شد؟!» مرحوم دکتر یزدی سخن حقی گفته بود: «انقلاب ما پیروزی جهل بر ظلم بود!» و بنده ، همیشه پس از بازگو کردن این سخن حکیمانه حاشیه‌ای هم داشتم: «و چون جهل ، عین ظلم است و سرچشمه ظلم ! انقلاب ما پیروزی جاهلان ظالم عليه مسندنشینان جاهل و ظالم سلطنت پیشین بود!» « تلك الأيام نداولها بين الناس»

همینجا عرض کنم که این بنده مجنون عاشق (خلق) هرگز راضی نیستم یکبار دیگر چنین شورش و انقلابی رخ دهد؛ چون فقط گردش قدرت مسندنشین جاهل ظالم رخ خواهد داد و ازکوزه برون همان تراود که در اوست!

محمد امجد

Print Friendly, PDF & Email