نمونه هاي از دخالت رهبري در انتصاب وزرا و معاونين رئيس جمهور

از خاطرات سال ۷۶ هاشمی رفسنجانی

۲۴ تیر
آقای خاتمی آمد. گزارشی از مذاکراتش با رهبری داد. مشکل وزرای امور خارجه و ارشاد را حل کرده اما بر سر مساله وزارت اطلاعات به توافق نرسیده‌اند. آقایان موسوی خویینی‌ها و هاشمیان را پیشنهاد داده که رهبری نپذیرفته‌اند.

۴ شهریور
آقای رضا امراللهی رییس سازمان انرژی اتمی تلفنی گفت که آقای خاتمی پس از ملاقات با رهبری می‌گوید که رهبری هنوز مخالف ابقای ایشان‌اند.

۱ شهریور
عصر آقای مرتضی الویری آمد. گفت مطلع شده آقای خاتمی اسم او را هم به رهبری برای سازمان برنامه و بودجه داده و ایشان رد کرده‌اند و از این جهت ناراحت بود. گفتم نشنیده‌ام.

٣١ مرداد
عصر آقای خاتمی آمد. صحبت‌هایش با آیت الله خامنه‌ای را در مورد وزارت اطلاعات گفت و تلاش دفتر رهبری برای حضور آقای یونسی یا رازینی و گفت با ادامه کار آقا امراللهی رییس سازمان انرژی اتمی هم موافقت نشده است. گفت رهبری پیشنهاد او مبنی بر تاسیس نهاد مشاورت با ترکیب همه وزرای‏ بعد از انقلاب را به دلیل وجود افرادی غیرقابل اعتماد در بین آنها نپذیرفته‌اند.

‏۳ شهریور
آقای حسین مرعشی آمد. مشکلی را که برای آقای عبدالله نوری در وزارت کشور پیش آمده که رهبری با عزل تیمسار لطفیان فرمانده نیروی انتظامی و محمدرضا نقدی فرمانده حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی موافقت نکرده‌اند توضیح داد. آقای نوری هم از خود در مورد امنیت ناجا سلب مسئولیت کرده و ‏قرار شده که حکم جانشینی فرمانده کل قوا هم داده نشود.

١٩مرداد
آقای مهاجرانی آمد. مذارکراتش را با رهبری در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد گفت که خواسته‌اند تهاجم فرهنگی را جدی بگیرد و نوعی سانسور را بپذیرد و همکارانش را از نیروهای انقلابی انتخاب کند.

‏۸ مرداد
با آقای خاتمی ملاقات داشتم. درباره اعضای کابینه توضیحی داد؛ به جز وزارت اطلاعات مشکلی ندارد. افراد زیادی را برای رهبری مطرح کرده، ایشان نپذیرفته‌اند. احتمال می‌دهد که رهبری نظرشان به افراد خاصی از مدرسه حقانی باشد. که بنا ندارد پذیرد و ممکن است به سرپرستی بیانجامد.

‏۱۰ مرداد
پیش از ظهر، على اخوی‌زاده آمد و گفت تمام افرادی که از سوی آقای خاتمی برای وزارت اطلاعات مطرح شده‌اند، از سوی رهبری رد شده و رهبری گفته‌اند از میان آقایان ری‌شهری، ابراهیم رییسی، علی یونسی و علی رازینی یکی را برگزیند. گویا آقای خاتمی با این روش مشکل دارد.

‏۱۴ مرداد
آقای حسین مرعشی آمد و نتیجه مذاکرات با رهبری در مورد وزارت کشور آقای عبدالله نوری را پرسید. گفتم آمادگی دارند که بعد از شروع کار مساعدت کنند ولی به عنوان شرط، تغییر فرمانده و رییس حفاظت اطلاعات ناجا را نمی‌پذیرند.

سحام نیوز

Print Friendly, PDF & Email