وقتی بسیجی بودن سود بیشتری دارد!

اقتصادهای رانتی، موسسات پفکی یک روزه کوثر و یاس

یکی از مشکلات و آسیبهای اجتماعی اقتصادهای رانتی ,اثر گذار بودن سازمانها و ارگانهایی در اقتصاد است که ماموریت ذاتی آن‌ها نسبتی با فعالیتهای اقتصادی ندارد.از این رو در این اقتصادها با پدیده‌هایی مواجه می‌شویم که در اقتصادهای سالم و غیر رانتی نمونه مشابهی ندارند.

یکی از این پدیده‌ها در اقتصاد کشور ما,فعالیت چشمگیر نهادهای نظامی در بازار سرمایه و صنعت بانکداری کشور است. به گونه‌ای که به دلیل وابسته بودن برخی مؤسسات به آن‌ها موجب اثر گذاری قوی و گاه به هم ریختگی معادلات بازار می شوند.

در حال حاضر هر ۴ رکن اصلی نظام کشور هر یک به طور جداگانه دارای بانک مستقل هستند.در حال حاضر بانک حکمت ایرانیان متعلق به ارتش,بانک انصار متعلق به سپاه ,بانک قوامین به ناجا و مؤسسه مهر وابسته به بسیج مشغول به فعالیت گسترده اقتصادی هستند.

این بانکها و شرکتهای وابسته به آن‌ها ,سهم بزرگی از اقتصاد کشور را در اختیار دارند وهر یک دارای چندین شرکت سرمایه‌گذاری با نامهای مختلف همچون قدر ,اطلس ایرانیان ,مهر اقتصاد و … می‌باشند که در حوزه های مختلف مشغول به فعالیت هستند.(بازتاب -۲۴ مرداد ۱۳۹۱)

 این روزها سخن گفتن ازعملکرد سپاه و بسیج بسیار سخت شده است!

 این روزها سخن گفتن ازعملکرد سپاه و بسیج بسیار سخت شده است! نمیدانم چطوراین سرمایه معنوی و پشتوانه عظیم اجتماعی,از آن امیدها و اهداف روی گردان شده و بجای جاده ی «مدرسه عشق»و فضای معنوی و ایثارگری دهه ۶۰ و دفاع مقدس اینک سر از بازارهای مالی و اقتصادی و خلاف اصول و موازین تعریف شده سازمانی خویش ,برآورده و ازاعتبار و ارزش ملی خویش در این مسیر برخلاف جهت قانون اساسی قدم نهاده است.

پس از جنگ و با برنامه ای که دولت هاشمی برای سازندگی و ترمیم خسارات جنگ تدارک دیده شد,قرار بر این شد تا بسیج و سپاه با ادوات ترابری و ماشین آلات مهندسی و سنگینی – که در جنگ از آنها استفاده شده بود و بعد از جنگ معطل مانده اند – و با توان مهندسی نیروهایش در امر بازسازی همت کرده و اینکار را در کنار شرکتهای بخش خصوصی و در نقاط خاصی از کشور به سرانجام برساند و بهمین واسطه در فرماندهی سپاه,تصمیم بر راه اندازی قرارگاههای سازندگی در دستور کار قرار گرفت.قرارگاه های که قرار بود در برنامه عمرانی کشور کمک نمایند و بعدها به اختاپوسی تبدیل شدند که بخش خصوصی را در خود هضم میکرد و میخورد!! قرارگاههای سازندگی سپاه و بسیج با ورود به قراردادهای کلان و مناقصات و مزایدات و با استفاده از رانت و امتیازاتی که به اعتبار سپاه و بسیج بودن در نظام داشتند,امکان فعالیت بخش خصوصی در بسیاری زمینه ها را بعنوان پیمانکاران دست اول سلب نمودند و برابر هزاران نمونه موجودی که در بیلان کار خویش ارائه نموده اند,با در دست گرفتن پروژه ها – و با گرفتن درصدی از سود پروژه ها و برگزاری مناقصه دوم[بصورت غیر مجاز و البته درون قرارگاهی!] پروژه را به بخش خصوصی واگذار میکردند.درحالی که نقش خود ایشان در این میان تنها دلالی و رانت خواری شده بود!!؟

وضعیت این نهادها از نظر وجه اجتماعی شان و با ورود به این گونه مسایل و همچنین برغم تاکید موکد امام در عدم ورود نظامیان به عرصه سیاست و اقتصاد,بشدت رو به افول است. هواداران و اعضای این نهاد و حتا سردارانش در جریان آخرین انتخابات ریاست جمهوری و همچنین حوادث پس از آن نشان دادند که اگر قرار باشد مردم برای کشور تصمیم گیری کنند,و این تصمیم با معیارهای فعلی ایشان همخوانی نداشته باشد,ابایی ندارند که این خانه پارسایان به آتش کشیده شود!؟

خودداری نظامیان در ورود به عرصه سیاست و اقتصاد

در آخر میخواهم بازهم با دیده خوشبینی خود و  شما را به سخنان امام درباره لزوم و اهمیت و توصیه های موکدش در خودداری نظامیان در ورود به عرصه سیاست و اقتصاد دعوت کنم.شاید در میان دوستان و آشنایان خویش بتوانیم افرادی از این طیف را بیابیم و بتوانیم وظیفه اخلاقی خود که امر به معروف و نهی از منکر است انجام دهیم!

مجتبی ناظری

Print Friendly, PDF & Email